Prečo tvoj marketing nefunguje a čo sa s tým dá robiť

Zisti, ako marketingovo zmýšľať a prestaň sa opičiť po ostatných

Dušan Tatranský
7 min readNov 21, 2020

1 500 000

645 029,-

30 444 203 300

7800 €

Pamätáš na tie časy, keď si opisoval v škole výsledky od spolužiaka jedničkára a pritom si nemal ani šajnu, ako sa k nim dopracoval? Ako taká opička, čo nevie čo robí, ale chcela by banánik.

A teraz sa prenesme do súčasnosti.

Presne takto mi pripadajú ľudia, ktorí sa snažia robiť marketing, ale nerozumejú tomu ako funguje. Chceli by mať rovnaké výsledky ako ich úspešný vzor, ale na rozdiel od neho nechápu princípom, ktoré využíva.

A banánik nikde…

Ak máš malý biznis alebo chceš byť freelancerom, tak potrebuješ, aby ľudia vedeli čo robíš. Keď však začneš robiť to čo všetci ostatní, dosiahneš pravý opak. Nezviditeľníš sa, stratíš sa v dave.

© insta_repeat

Prvý dôvod, prečo ti to nefunguje

Väčšina ľudí sleduje, ako komunikujú tí najúspešnejší a najznámejší z nás, aký obsah pridávajú a snažia sa ich imitovať. Proste opicujú. Lenže nezamysleli sa nad tým, že daná celebrita je v úplne inej pozícii. Je slávna a jej publikum zaujímajú aj bežné veci ktoré robí, ako venčenie psa alebo čo má na obed.

Bežný človek, ktorý robí bežné veci nikoho nezaujíma.

To je prvá zásadná chyba, ktorú ľudia často robia a síce, že komunikujú o sebe. Tým zaujmeš maximálne pár desiatok ľudí, ktorí ťa poznajú osobne. Ak nie si celebrita, ktorá v živote už niečo dosiahla typu dominikacibulkova.com, tak to nikoho iného nezaujíma.

© hugh (*dnes už vyše 7,5 miliardy)

Druhý dôvod, prečo ti to nefunguje

Marketing je v dnešnej dobe také nevyhnutné zlo. Väčšina ľudí ho tak berie. Nikto predsa nechce byť okrádaný o svoju pozornosť, najmä nie reklamou, ktorá si našu pozornosť nezaslúži.

Ľudia sú imúnni voči zlému marketingu.

Zamysli sa, fungovala na teba niekedy reklama, ktorá ťa prenasledovala po Internete? A kedy si si naposledy niečo kúpil kliknutím na banner? Alebo na základe otravného pre-roll videa?

Asi nikdy, že? Čakáš, že to bude fungovať tebe a tvojim službám, pritom v skutočnosti neznášaš, keď to robia značky tebe. Takýto marketing je strata tvojho aj divákovho času. Keby sa s tebou niekto bavil naživo tak, ako značky v reklame a sledoval ťa, kade chodíš, tak mu asi jednu vrazíš.

© Warner Bros.

Tretí dôvod, prečo ti to nefunguje

Nakoniec sú tu ľudia, ktorí na to idú rozumnejšie a začnú konzumovať obsah o tom, ako robiť marketing. Do tejto skupiny patríš asi aj ty, keďže čítaš tento článok. Lenže návodov na to, ako sa online prezentovať sú milióny. Ako zistíš, ktorý z nich bude fungovať tebe?

Tiež ma to stálo dlhé roky štúdia a experimentovania, kým som zistil, aké princípy v marketingu skutočne fungujú.

A priznám sa, že dodnes nerozumiem úplne všetkému. Veď marketing vo veľa veciach stavia na poznatkoch z iných vedných disciplín, ako psychológia a sociológia. A tie tiež nerozumejú úplne presne, ako naša psychika funguje.

Primiešaj do toho stále nové technológie a ich dopad na naše správanie a môžeš si byť istý jediným… Ak nejaký “guru” tvrdí, že vie presne ako sa veci majú, ako fungujú, a že ti zaručene pomôže zbohatnúť trepe nezmysly.

Guru from Umbrella Academy
© Netflix

Ako sa robí dobrý marketing

Najlepší marketing je taký, o ktorom si ľudia ani neuvedomia, že je to marketing (parafráza starého majstra Petra Druckera). Stavia na univerzálnych zásadách, ktoré fungujú aj v mnohých iných oblastiach života. Čo keby sme sa zamerali iba na úplný základ a esenciu marketingu?

Marketing je napoly umenie a napoly veda.

V praxi to pre mňa znamená, že hlavné je byť kreatívny a pracovať s dátami. Nie som žiaden umelec, to ani náhodou, ale každý z nás je viac alebo menej kreatívny. No a potom na základe čísiel vidíš, ako tvoja kreatíva funguje.

Využi vedecký prístup

Nech robím pre akéhokoľvek klienta, na začiatok musím zistiť o jeho situácii všetko, čo sa len dá. Aj ty by si si mal najprv spraviť výskum a zistiť, čo najviac o problematike, trhu, zákazníkovi, konkurencii, atď. Vďaka tomu získaš prehľad a insighty (poznatky), ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé.

V druhej fáze na základe prehľadu a insightov vytvoríš hypotézu, čo by mohlo fungovať ako tvoje marketingové riešenie. S tým súvisí príprava strategického plánu, kreatívneho konceptu a podobne. Ale ako to už s hypotézami býva, to či sa potvrdí a tvoj plán bude fungovať, zistíš iba jeho realizáciou v praxi.

Tým sa dostávame do poslednej časti, ktorou je exekúcia kampane a monitoring jej výsledkov, vyhodnocovanie dát, získanie nových insightov a prispôsobenie kampane. A tak stále dookola, kým to nebude ono. Je malá šanca, že sa trafíš hneď na prvýkrát.

Takýmto prístupom sa z opice zmeníš na vedeckého pracovníka, ktorý neustále báda, ako so svojim publikom komunikovať lepšie.

Využi svoju empatiu

Ak chceš podnikať, musíš predávať niečo, čo ľudia chcú. Jasné ako facka. Nemáš predsa kapacitu na to, aby si dopyt vytvoril umelo.

Preto musíš využiť svoju najsilnejšiu marketingovú zbraň = schopnosť empatie a naozaj sa vcítiť do svojho cieľového zákazníka. Aby si zistil čo potrebuje. Potom musíš túto empatiu preukázať spolu s kompetenciou.

Tvoja komunikácia by teda mala byť o tvojom zákazníkovi a o tom, ako vieš spraviť jeho život lepším, nie o tebe.

Človek je emocionálny tvor, preto by tvoja prezentácia mala byť založená na pocitoch. Mal by si komunikovať štýlom tebe vlastným a vložiť do toho emóciu. Na to, aby s človekom tvoja komunikácia rezonovala, využi najoverenejší nosič emócie a posolstva — príbeh.

Zaslúž si dôveru

Mal by si svoju marketingovú komunikáciu robiť úplne inak, ako všetci ostatní v tvojom obore a vytvoriť si tak vlastnú dôveryhodnú pozíciu. Na to je potrebné vložiť do marketingu dušu. Vyjadri svoje posolstvo tak, ako ti je prirodzené. Pritiahneš tak správnych ľudí, ktorým to bude sympatické.

Word of mouth = ústne odporúčanie vždy bolo a vždy bude najsilnejším kanálom v tvojom marketingom arzenáli. Ľudia neveria marketingu, ľudia veria ľuďom.

Dôveru zákazníkov si musíš najprv zaslúžiť.

Ukáž, že svojmu cieľovému zákazníkovi plne rozumieš. Povedz mu to príbehom, s ktorým sa stotožní. A na začiatok vášho vzťahu mu poskytni zdarma niečo, čo mu pomôže a neposkytol mu to doteraz nikto iný. Zaslúžiš si tým jeho dôveru a môžete spolu začať riešiť biznis.

© Comedy Central

Ako spoznáš, že ti marketing funguje

Tak, ako som zástancom minimalizmu v živote a podnikaní, rovnako sa držím minimalizmu aj v marketingu. Nepotrebuješ milióny fanúšikov, stačí ti 100–1000 vhodných ľudí, ktorým vieš pomôcť najlepšie.

Vieš, že ti to funguje, keď za tebou chodia iba správni ľudia a je ich tak akurát dosť.

Buduješ si s nimi postupne vzťah a staneš sa pre nich dôverníkom. V konečnom dôsledku na tom aj zarobíš, ale to nesmie byť prvoradá motivácia. Ty sa snažíš čím lepšie pomôcť ľuďom, ktorých si si vybral. Na to by si sa mal sústrediť. Tak si dôveru buduješ aj dlhodobo udržíš.

O to sa snažím aj ja teraz s tebou. Samozrejme, že nie som taký majster, aby som ťa naučil účinný marketing v tomto jednom článku. Ten slúži na to, aby som ti ukázal, ako v marketingu uvažovať.

Bez toho, aby som o tebe niečo vedel ti asi viac nepomôžem, pretože tvoja špecifická situácia si vyžaduje špecifický prístup a riešenie. Čo ti ale viem ponúknuť, sú dve cesty. Výber závisí od toho, kde sa nachádzaš:

  1. Ak si freelancer alebo sa ním chceš stať čím skôr, správnou voľbou pre teba bude zábavný kurz Buď Hrdina Online. Tohto roku som si ho už vyskúšal a vyladil na pilotnej vzorke 20 ľudí a som si istý, že ti prostredníctvom neho viem pomôcť. Môžeš si ho zakúpiť TU (ak mi dôveruješ). Prvý level ti dám, ako ochutnávku zdarma >> LEVEL 1.
  2. Alebo ak ešte nie si reálne freelancer, tak ťa pozývam úplne zdarma ako môjho súpútnika do uzavretej emailovej komunikácie Dushido = život a cesta online freelancera. Spoznáš tak moju cestu nevtieravej sebapropagácie a ako sa postupne postaviť na voľnú nohu.

Toto je druhý článok z mojej trilógie určenej ľuďom, ktorí chcú prevziať kontrolu nad svojim pracovným životom. Predchádzajúci článok nájdeš TU.

V treťom a poslednom článku sa dozvieš prečo je podľa mňa najlepším komunikačným kanálom často podceňovaný email a ako by si mohol ušetriť a využiť ho aj ty. Sľubujem, že to bude MEGA.

Do zdušenia!

--

--

Dušan Tatranský

Dušan Tatranský je vyštudovaný marketér, zakladateľ WTF Factory a Freelancer. Báda a loví vo vodách Osobnej Značky a Digitálnej Stratégie. A berie to osobne.